Wołowski Elementarz Kulturalny

Blue Raincoat

Dyskografia:

2001 „Fast At The Beginning And Then Real Slow” MC 2001, CD 2020

2003 „Small Town Addiction” CD 2003, LP 2020

2004 utwór „Planes And Skylines” na kompilacji „Nowe Twarze” CD, Polskie Radio 3

2007 „Everything Is A Piece Of Something”, CD 2007

2007 “Out Of The Blue Into The Black”, CD 2007

Blue Raincoat powstał wiosną 1997r, a z ałożycielami zespołu byli: Tomek Sztrekier „Sztrex” (bass), Marcin Lokś „Lokis” (gitara/wokal) i Łukasz Wnuk „Unio” (perkusja). Wkrótce potem dołączył Krzysiek Stelmarczyk („Broda”) i przejął od Lokisa posadę wokalisty i tekściarza. W ciągu następnych trzech lat chłopaki zajmują się głównie tworzeniem nowych kawałków i graniem koncertów (w tamtym okresie między innymi z Happy Pills, Partią i Ssakami).

W 1998 nagrali pierwsze demo „Sup Pop”. Latem roku 2000 do zespołu dołączył Karol (jako drugi gitarzysta). W listopadzie we wrocławskim studiu Tuba miała miejsce sesja nagraniowa, podczas której zarejestrowany został materiał na debiutancki album kapeli. Realizował go Grzesiek Czachor. W lutym 2001 wykonany został ostateczny miks materiału i 6 kwietnia, światło dzienne ujrzała kaseta zatytułowana „Fast At The Beginning And Then Real Slow” ( w tym czasie w zespole nie ma już Karola, a skład powraca do kwartetu). Album zawierał 10 utworów, wydało go małe lokalne wydawnictwo Every Color Production. Cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy i pierwszy nakład rozszedł się dość szybko. Kaseta otrzymała również pochlebne recenzje w branżowej prasie. Muzyka Blue Raincoat na „Fast At The Beginning…” to melodyjne i smutne dźwięki. Ciekawa, zaskakująca i emocjonalne mieszanka brudnych gitar, college rocka i emo o surowym brzmieniu. Wszystko to oprawione angielskim, nieco fałszującym wokalem, prezentującym niebanalne i wieloznaczne teksty.

Po wydaniu kasety Blue zagrało parę koncertów i na kilka miesięcy zawiesiło działalność. Jesienią 2002 doszło do zmiany na stanowisku perkusisty. Unia zastąpił mieszkający w Ostrzeszowie Krystian Pilarczyk „Pillara”, grający do tej pory w Kill Your TV i Saturnday. Od tamtego czasu zespół wziął się ostro do roboty i grania koncertów (między innymi trasa z niemiecką kapelą Sometree), czego efektem jest zupełnie nowy materiał na kolejną płytę.

W dniach 25-29 czerwca 2003 zespół nagrał we wrocławskiej Tubie 9 kawałków na drugie pełnowymiarowe wydawnictwo. Muzyka kapeli jest tym razem nieco inna, bardziej klarowna, wysublimowana, delikatna i pokombinowana. Nagrywali i miksowali Grzesiek Czachor i Wojtek Siadak. Z kolei mastering wykonał niejaki Jack Endino, producent i gitarzysta Skin Yard, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Nirvana (płyta „Bleach”), Soundgarden, Mudhoney, Therapy?, Rein Sanction („Mariposa”) czy Afghan Whigs. Blue Raincoat jest pierwszym polskim zespołem, nad którego materiałem pracował Endino. Album nosi tytuł „Small Town Addiction” i został wydany w listopadzie 2003 przez trójmiejski label – Europeans Records.

W kwietniu 2004 kawałek „Planes And Skylines” z „STA” znalazł się na składance „Trójkowy Ekspres – Nowe Twarze” wydanej przez Program 3 Polskiego Radia.
Kolejne miesiące to koncerty promujące płytę „STA”.

Od połowy 2005r. zespół zamyka się w Sali prób by tworzyć materiał na nową płytę. Sesja nagraniowa rozpoczyna się w kwietniu 2006 pod okiem Przemysława Wejmanna. Nowa płyta realizowana jest częściowo w studio Taklamakan w Opalenicy, częściowo w Wołowie w sali prób zespołu. Ostateczne Miksy mają miejsce we wrześniu 2006, natomiast w październiku zrobiony zostaje mastering, za który odpowiada tym razem Jakub Pacanowski. Premiera płyty miała miejsce 15.01.2007r. nakładem Gusstaff Records/ Every Color. Promocja nowej płyty rozpoczęła się koncertem w radiowej Trójce w studio im. A. Osieckiej i kontynuowana była podczas kilkunastu koncertów w Polsce i Niemczech.
Latem 2007 Blue Raincoat nagrywa nowy materiał w dość oryginalnych warunkach. Zespół instaluje się w domku pod lasem w okolicach Wołowa i na setkę nagrywa nowe utwory. Inna muzyka, jeszcze bardziej surowe brzmienie, poszerzone instrumentarium oraz kobiece chórki to nowe oblicze zespołu. Płyta nosi tytuł „Out Of The Blue Into The Black”. Kilka miesięcy później Blue Raincoat zawiesza działalność, sporadycznie wracając by zagrać koncert. Kto wie co przyniesie przyszłość.

Osiągnięcia:
Aktualny skład:

Krzysztof Stelmarczyk – wokal,
Marcin Lokś – gitara,
Tomasz Sztrekier – bas,
Krystian Pilarczyk – perkusja

Byli członkowie:

Łukasz Wnuk – perkusja (1997-2001),
Karol Krochmal – gitara (2000-2001)

Informacje zewnętrzne:
Skip to content